Soubor historických tanců Campanello

Přeneste se s námi do historie.

Soubor historických tanců Campanello vznikl v roce 1999 seskupením tanečníků, kteří se tancem zabývali už téměř deset let v jiných souborech, a několika čerstvě inspirovaných příznivců. Pod vedením Dany Hyndrákové vznikl dynamický soubor, který se stále vyvíjí a s nadšením se účastní různých tanečních kursů a seminářů.

Jádrem našeho repertoáru jsou tance z období renesance a raného baroka, s radostí zabrousíme do středověku i do 19. století. V současné době máme v zásobě přes stovku tanců, jak původní rekonstrukce, tak i oblíbené novější choreografie – obojí pochází od renomovaných znalkyň historického tance, jakými bezesporu jsou taneční pedagožky a choreografky doc. Helena Kazárová, předsedkyně Asociace historického tance, doc. Eva Kröschlová, členka choreologické skupiny Mezinárodní rady tradiční hudby při UNESCO, MgA. Eliška Trojanová, autorka mnoha tematických choreografií, či Hana Tillmanová, která se důkladně zabývá rekonstrukcí tanců a překlady dobových příruček.

Tančíme převážně na reprodukovanou hudbu, jelikož se nám zatím nepodařilo najít stejně nadšené hudebníky s dobovými nástroji, kteří by s námi byli ochotni věnovat tomuto žánru téměř veškerý volný čas. Všichni členové souboru mají kostýmy zhotovené podle dobových vyobrazení – vycházíme převážně z publikací dr. Ludmily Kybalové a z rodových portrétních galerií šlechtických sídel. Pro období renesance se inspirujeme módou celé Evropy, od španělského stylu rudolfinské Prahy přes barevnou alžbětinskou Anglii až po uvolněnou módu benátských kurtizán, barokní tance předvádíme kvůli výraznějšímu odlišení v kostýmech již rokokových, inspirovaných hlavně francouzským královským dvorem.

Vidět nás můžete na mnoha místech celé země. Stačí, když to vezmete od Horšovského Týna na západě Čech severovýchodní cestou přes Mnichovo Hradiště a Ratibořice, nebo naopak na jih přes Třeboň a hrad Landštejn na samém rakouském pomezí až do moravských Bučovic a sousedních Buchlovic. Zatančíme vám na městských historických slavnostech, provedeme vás večerními hrady a zámky, během léta nás téměř každý týden najdete na našem „rodném“ zámku v Třeboni. Ale to se raději podívejte na plán akcí…